Ctlr + Alt + Del uvnitř terminálů

Dnešní problém je jednoduchý. K zákazníkovi se připojím terminálem a následně potřebuji změnit heslo. To lze ale v rámci Windows provést jediným způsobem. Ctlr+Alt+Del

Jak to ale udělat, když tato zkratka vyvolá změny na mém místo na vzdáleném počítači. A co hůře, jak to udělat ve chvíli kdy jsem připojený ke vzdálenému terminálu, ve kterém jsem dále připojený ještě k jinému terminálu? :-). To už je teprve sranda a všechny běžné postupy selhávají.

Kupodivu je řešení jako vždy prosté.

V případě jednoho terminálu existují dva postupy které většinou fungují. Většinou proto, protože ten druhý funguje jen za předpokladu, že vlastníte potřebná oprávnění.

– Ctrl + Alt + End

Jedná se o klasickou zkratu, která do vzdáleného terminálu přepošle Ctrl + Alt + Del. Mimochodem je to v nápovědě viz “Klávesové zkratky programu Připojení ke vzdálené ploše

 

– Alt + F4

Druhou samozřejmou ale ne příliš používanou možností je stisk kombinace kláves Alt+F4 na ploše terminálu. Pozor. Musí to být na ploše terminálu. Není-li uvnitř terminálu aktivní plocha, ale místo něj je v popředí libovolné jiné okno, pak dojde k uzavření tohoto okna.

V tom správném případě však dojde k vyvolání odhlašovacího dialogu. Má to ale jednu vadu. Pokud nemáte právo jakoukoliv z v dialogu uvedených voleb provést (odhlásit, restartovat, vypnout), dojde k tomu, že se místo zobrazení dialogu rovnou odhlásíte. Takže tato možnost vás za všech okolností nezachrání.

 

Ve druhém případě kdy jste terminálem uvnitř nějakého dalšího terminálu již pomůže jedině Alt+F4. Pokud ale přihlédneme k výše uvedenému, je jasné, že ani tento postup nezafunguje vždy.

Pak nám zbývá již opravdu poslední možnost. Tou je spuštění virtuální klávesnice a vyvolání Ctrl+Alt+Del dialogu jejím prostřednictvím.

Na první pohled jednoduchá věc, ale bohužel v praxi i tato má své úskalí. Existuje poměrně dost kombinací jak danou věc provést. Tou nasnadě je prostě myší kliknout postupně na všechna tři tlačítka.

A….

a ono se nic nestane.

Nebudu vás déle trápit. Ten správný a zároveň jediný možný způsob je následující.

  • Spustit virtuální klávesnici: osk.exe
  • Fyzicky stisknout Ctrl + Alt
  • Myší stisknout Del

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *